Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego

Gwiazdka z KAZIKiem! – 20.12.2015

W niedzielę 20 grudnia Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego oraz Typowy Kierowca zorganizowali autobusową wigilię dla miłośników transportu zbiorowego. Wzięło w niej udział około dwudziestu osób, tak członków klubu, jak i chętnych spoza organizacji. Na uczestników czekały dwie taborowe niespodzianki. Oprócz tego każdy z uczestników otrzymał słodki upominek oraz pamiątkowy bilet. ;)

Pierwszym pojazdem, którym mieliśmy okazję się przejechać był Autosan H9-35, wyprodukowany w 1994 roku i użytkowany przez ponad 20 lat przez MPK Sieradz. Była to ostatnia okazja do podróżowania tym autobusem, gdyż zostanie on dawcą części dla drugiej, starszej „ha-dziewiątki”. W ten sposób uratowany zostanie bardziej wartościowy pojazd.

Niemałą sensację wzbudziła druga z niespodzianek: zbudowany na podwoziu Stara 200, niewielki Jelcz 080. Autobusy tego typu były budowane w latach 1978-1984 i eksploatowane głównie przez przedsiębiorstwa jako pojazdy do transportu pracowników oraz przez szkoły w charakterze gimbusów. Egzemplarz będący w posiadaniu KAZiKa, pochodzący z ostatniego roku produkcji, był wykorzystywany do wożenia uczniów na lubelszczyźnie jeszcze na jesieni tego roku.

Tekst: Maciej Mazurowski
Zdjęcia: Karol Woźniak, Bartosz Mielczarek