Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego

Komunikacja miejska w Starogardzie Gdańskim | artykuły

Wprawdzie Starogard Gdański nie posiada zbyt wielu atrakcji turystycznych, jednakże komunikacja miejska jest warta uwagi. Sieć ma układ chaotyczny, jednakże po dokładniej analizie możemy zobaczyć o co tak naprawdę chodzi. Większość autobusów przejeżdża przez rynek i w sieci starych jednokierunkowych uliczek kieruje się albo na północ w stronę Dworca PKP lub Żabna albo na południe gdzie dojeżdża do osiedli lub ościennych miejscowości. Wyłomem w tym schemacie jest linia nr 7, która kursuje z pominięciem rynku. Linia ta jest również wyjątkiem w dwucyfrowej numeracji dwucyfrowej zaczynającej się od 1 lub 2. Częstotliwość głównych linii jest bardzo zadowalająca podobna do takich sieci jak słupska czy gdyńska.
Na uwagę zasługuje tabor. Mimo, że w wielu miastach tej wielkości dominuje sprowadzany tabor z zachodu – Starogard postawił głównie na tabor nowy. Po mieście kursują głównie midiki Neoplan i Solaris. Ostatnio MZK kupił kilka Mercedesów Conecto, które są wyposażone w biletomaty.
W Starogardzie podobnie jak w innych miastach poniżej 50 tysięcy mieszkańców, niestety nie ma biletów dobowych ani godzinnych. Na szczęście ceny biletów jednorazowych są umiarkowane co w pewnym stopniu rekompensuje ten brak.
Zapraszamy do zwiedzania Starogardu między innymi z pokładów autobusów miejskich.

autor: Adam Mehring (członek PSSTM)