Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego

Powrót „Ziutka” do Gdyni!

W dniu 8. listopada 2015 roku zabytkowy tabor Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej wzbogacił się o nowy nabytek. Jest nim ZiU-9, sprowadzony z ukraińskiego miasta Łuck, gdzie do niedawna służył jeszcze w ruchu liniowym. Podczas podróży odwiedził lubelską zajezdnię trolejbusową Majdan Tatarski.

Wyprodukowany w 1984 roku ZiU-9 jest przedstawicielem serii pojazdów produkowanych w ZSRR w latach 1971 – 2014. Po wielu modyfikacjach, produkcja została zawieszona, ze względu na nikłe zainteresowanie przestarzałą w XXI wieku konstrukcją. Z taśm Zakładów im. Urickiego w Obwodzie Saratowskim zjechało ok. 42 tysięcy ZiU-9, co czyni ten model najliczniej wytwarzanym trolejbusem w historii.  Wiele egzemplarzy jest wciąż eksploatowanych w miastach byłych republik radzieckich, jednakże wypierane są systematycznie przez nowocześniejsze pojazdy.

W Gdyni ostatni z popularnych „Ziutków” zakończył swój żywot pod koniec 1997 roku. Po osiemnastu latach rozłąki znów witamy ZiU-9 w Trójmieście. Sprowadzenie pojazdu jest jednak dopiero początkiem trudnej drogi – teraz przed pracownikami PKT sp. z.o.o. stoi kolejne wyzwanie, jakim jest przeprowadzenie kapitalnego remontu w celu doprowadzenia pojazdu do dobrego stanu technicznego i wizualnego.

Tekst: Maciej Mazurowski
Zdjęcia użyczone przez p. Sławomira Kołodzieja z Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji oraz p. Karola Grzonka, dziękujemy!