Zabytkowy tramwaj wraca na tory! Budżet Obywatelski Gdańsk 2021, projekt ogólnomiejski nr 30

Zabytkowy tramwaj wraca na tory! Projekt ogólnomiejski numer 30, Budżet Obywatelski Gdańsk 2021

STRONA DO GŁOSOWANIA: [KLIK!]

Złożony przez naszych członków, w ramach Budżetu Obywatelskiego Gdańsk 2021, projekt zakłada odbudowę historycznego wagonu tramwajowego Konstal Chorzów typ ND z 1955 roku. Jest to przedstawiciel najpopularniejszej serii wagonów kursujących w powojennym Gdańsku.

Tramwaje generacji N, produkowane w latach 1949-1962 w Chorzowie i Sanoku, stanowiły najliczniejszą rodzinę tramwajów w Gdańsku. Łącznie eksploatowano aż 203 wagony, w tym 91 silnikowych i 112 doczep. Potocznie nazywane „eNki” kursowały w składach po dwa lub trzy wagony. Charakteryzowały się prostą budową, szerokimi, ręcznie otwieranymi drzwiami i drewnianymi siedziskami, a pieczę nad pasażerami sprawował w nich konduktor z torbą na ramieniu. Kres eksploatacji gdańskich wagonów z rodziny N nastąpił w 1986 roku.

Do odbudowy drugiego wagonu ze składu miałby posłużyć dawny wagon gospodarczy nr 9016 z zajezdni Nowy Port, zabezpieczony od lat przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Tramwaj ten został wyprodukowany w 1955 roku w Wytwórni Konstrukcji Stalowych w Chorzowie. W tym samym roku został wpisany na stan WPK Gdańsk-Gdynia jako silnikowy wagon pasażerski. W ruchu liniowym służył do listopada 1981 roku, osiągając wiek 26 lat. Po wycofaniu, został zarejestrowany jako pojazd techniczny. Ostatni raz o własnych siłach wyjechał na gdańskie tory prawdopodobnie w 2004 roku. Od tamtej pory stoi odstawiony, z przeznaczeniem na zabytkowy tramwaj doczepny typu ND, możliwy do zestawienia w składzie z odrestaurowanym wagonem historycznym typu N nr 11.

Dzięki odbudowie wagonu doczepnego, możliwe byłoby utworzenie klasycznego składu rodem z lat pięćdziesiątych. Mógłby to być drugi w Polsce zachowany skład wagonów N+ND, z oryginalnym wyglądem, charakterystycznym dla pierwszych serii. Historyczne tramwaje z floty GAiT wykorzystywane są często w ramach przejazdów promujących Miasto Gdańsk, w ramach letnich przejazdów turystycznych, oraz z okazji różnorodnych popularnych świąt, np. Walentynek, Dnia Kobiet, Dnia Niepodległości, czy Świąt Bożego Narodzenia.