Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego

Zabytkowy tramwaj wraca na tory! Budżet Obywatelski Gdańsk 2021, projekt ogólnomiejski nr 30

Zabytkowy tramwaj wraca na tory! Projekt ogólnomiejski numer 30, Budżet Obywatelski Gdańsk 2021

STRONA DO GŁOSOWANIA: [KLIK!]

Złożony przez naszych członków, w ramach Budżetu Obywatelskiego Gdańsk 2021, projekt zakłada odbudowę historycznego wagonu tramwajowego Konstal Chorzów typ ND z 1955 roku. Jest to przedstawiciel najpopularniejszej serii wagonów kursujących w powojennym Gdańsku.

Tramwaje generacji N, produkowane w latach 1949-1962 w Chorzowie i Sanoku, stanowiły najliczniejszą rodzinę tramwajów w Gdańsku. Łącznie eksploatowano aż 203 wagony, w tym 91 silnikowych i 112 doczep. Potocznie nazywane „eNki” kursowały w składach po dwa lub trzy wagony. Charakteryzowały się prostą budową, szerokimi, ręcznie otwieranymi drzwiami i drewnianymi siedziskami, a pieczę nad pasażerami sprawował w nich konduktor z torbą na ramieniu. Kres eksploatacji gdańskich wagonów z rodziny N nastąpił w 1986 roku.

Do odbudowy drugiego wagonu ze składu miałby posłużyć dawny wagon gospodarczy nr 9016 z zajezdni Nowy Port, zabezpieczony od lat przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Tramwaj ten został wyprodukowany w 1955 roku w Wytwórni Konstrukcji Stalowych w Chorzowie. W tym samym roku został wpisany na stan WPK Gdańsk-Gdynia jako silnikowy wagon pasażerski. W ruchu liniowym służył do listopada 1981 roku, osiągając wiek 26 lat. Po wycofaniu, został zarejestrowany jako pojazd techniczny. Ostatni raz o własnych siłach wyjechał na gdańskie tory prawdopodobnie w 2004 roku. Od tamtej pory stoi odstawiony, z przeznaczeniem na zabytkowy tramwaj doczepny typu ND, możliwy do zestawienia w składzie z odrestaurowanym wagonem historycznym typu N nr 11.

Dzięki odbudowie wagonu doczepnego, możliwe byłoby utworzenie klasycznego składu rodem z lat pięćdziesiątych. Mógłby to być drugi w Polsce zachowany skład wagonów N+ND, z oryginalnym wyglądem, charakterystycznym dla pierwszych serii. Historyczne tramwaje z floty GAiT wykorzystywane są często w ramach przejazdów promujących Miasto Gdańsk, w ramach letnich przejazdów turystycznych, oraz z okazji różnorodnych popularnych świąt, np. Walentynek, Dnia Kobiet, Dnia Niepodległości, czy Świąt Bożego Narodzenia.